11:06
Інформаційне повідомлення

Інформаційне повідомлення.

22 листопада 2024 року Голова Національної комісії з радіаційного захисту населення України (НКРЗУ), народний депутат України О. Копиленко провів експертну нараду, за участю громадських Чорнобильських організацій, з обговорення наявних проблем у сфері захисту учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілих громадян, які проживають на забруднених територіях.

Член НКРЗУ, народний депутат України перших скликань В. Яценко у своєму повідомленні нагадав, що національне законодавство з подолання наслідків Чорнобильської катастрофи розроблялось на основі досліджень і рекомендацій науковців, з урахуванням пропозицій місцевих органів влади і громадських організацій. «Спрощений підхід», що застосовується останніми роками при внесенні змін до законодавчих актів, зокрема, прийняття у грудні 2014 року завідомо антиконституційного Закону №76, спричинив масові порушення прав Чорнобильців, чисельні судові рішення і, як результат,  витрати на виконання судових рішень сьогодні в десятки разів перевищують фінансування базової бюджетної програми захисту Чорнобильців.

Тому державна політика у цій галузі має базуватися на принципах, визначених Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Член НКРЗУ, Перший заступник генерального директора Національного наукового  центу  радіоактивної медицини, гематології та онкології (ННЦРМГО) з наукової роботи, член-кореспондент НАМН України В. Сушко наголосив на неприпустимості руйнації системи надання Чорнобильцям спеціалізованої медичної допомоги, враховуючи й зростання загрози ядерних інцидентів внаслідок воєнних дій. Він підкреслив нагальну необхідність відновлення фінансування бюджетної програми комплексного медико-санітарного забезпечення та лікування Чорнобильців, а також належного забезпечення діяльності комісії з встановлення зв’язку інвалідності з наслідками Чорнобильської катастрофи.

Голова ГО «Союз інвалідів Чорнобиля Волині» Р. Кухтей оголосив низку пропозицій, обговорених у міськрайонних організаціях, зокрема, щодо відновлення санаторно-курортного лікування, виплати компенсацій за дорого вартісне  лікування,  прийняття на  державному  рівні  окремого плану дій  до    40-річчя Чорнобильської трагедії.

Голова  Київської обласної організації ВГОІ  «Союз  Чорнобиль  України»  М. Хрущенко підтримав необхідність належного забезпечення діяльності спеціалізованих медичних закладів, у яких зараз лікуються також захисники і захисниці України. Він також зазначив, що обмеження пенсій Чорнобильцям з інвалідністю внаслідок Чорнобильської катастрофи є протиправним.

Голова  ГО  «Товариство  ветеранів-інвалідів  ліквідації аварії на ЧАЕС» В. Кобчик навів дані про стрімке скорочення чисельності Чорнобильців і наголосив на необхідності вжити невідкладних заходів з відновлення діяльності спеціалізованих медичних закладів, визначених постановою Кабінету Міністрів України №1218 від 04 жовтня 1996 року. Потрібно негайно скликати Координаційну громадську Раду при Міністерстві охорони здоров’я України з цього питанння. Життєво-важливим є відновлення санаторно-курортного лікування для осіб з інвалідністю внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Президент Всеукраїнської громадської організації інвалідів «Союз Чорнобиль України» І. Яценко підтримав усіх доповідачів, повідомив про напрацьовані організацією законопроекти та зміни до постанови КМУ №1210 від 23.11.2011р. зокрема, щодо:

  • Скасування необхідності встановлення зв’язку смерті ліквідаторів з наслідками Чорнобильської катастрофи, як умови соціальної підтримки членів їхніх родин, оскільки така норма Закону містить корупційну складову.
  • Поліпшення умов оренди приміщень громадськими організаціями осіб з інвалідністю.
  • Поліпшення пенсійного забезпечення військовослужбовців та осіб 2-ої категорії – учасників ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.

 Також наголосив про недопущення скорочення медичного забезпечення Чорнобильців, скорочення спеціалізованих медичних закладів.

 Голова Житомирської обласної організації ВГОІ «Союз Чорнобиль України» І. Єсін поінформував про захист Чорнобильців, які проживають на забруднених територіях. Він також зазначив, що перегляд категорії забруднених населених пунктів має відбуватися відповідно до вимог Закону України «Про правовий режим територій, що зазнали радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи». При цьому, незалежно від змін категорії зони, люди мають бути захищені, оскільки протягом майже 40-ка років проживання на забруднених територіях людський організм зазнав негативного впливу радіації.

Заступниця Голови Всеукраїнського об’єднання ветеранів інвалідів ЧАЕС Лариса Погрібняк зазначила про підтримку всіх доповідачів та наголосила на поліпшенні пенсійного забезпечення військовослужбовців, призваних через військкомати, так як у них не було зарплати за роботу в зоні відчуження і неможливо провести нарахування пенсій так, як цивільним працівникам, згідно зарплати, отримуваної в 1986-1990 роках.

Підбиваючи підсумки наради, Голова НКРЗУ зазначив, що це лише початок дискусії, і співпраця з громадськістю буде продовжена. За результатами цієї ж наради будуть підготовлені і направлені органам влади відповідні звернення.  

Переглядів: 68 | Додав: IM61 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar