Головна » 2023»Квітень»24 » Круглий стіл в Соціальному комітеті до 37 роковин Чорнобильської катастрофи
18:08
Круглий стіл в Соціальному комітеті до 37 роковин Чорнобильської катастрофи
Інформаційне повідомлення.
Президент ВГОІ «Союз Чорнобиль України» Михайло Хрущенко і віце-президент Володимир Кобчик взяли участь в роботі Круглого столу «Формування та реалізація державної політики у галузі соціального захисту осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Мета цього заходу – вивчення проблемних питань з виконання Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та вишукання шляхів подолання кризової ситуації.
Представники ВГОІ «Союз Чорнобиль України» у своїх доповідях виклали пропозиції, що були попередньо відпрацьовані на засіданні Президії Центральної Ради ВГОІ «Союз Чорнобиль України».
В.Кобчик наголосив, зокрема, на необхідності відновлення співпраці органів влади з громадськістю, неприпустимості прийняття законодавчих актів, що порушують права Чорнобильців. Він запропонував також повернутися до первинної формули встановлення мінімальних пенсій за віком особам першої категорії у розмірах 10,8,6 мінімальних пенсій за віком для осіб 1, 2, 3-ої групи інвалідності відповідно, а також вніс конкретні пропозиції про поліпшення пенсійного забезпечення ліквідаторів і постраждалих 2-ої категорії.
Виступ М. Хрущенка публікуємо повністю.
Вітаю організаторів і учасників Круглого столу.
Дякую за запрошення, а також за можливість викласти позицію «Союзу Чорнобиль України» з питань, які є життєво важливими для українських чорнобильців.
Наша організація діє з перших років незалежності України, за нашою активною участю розроблялося національне законодавство з питань Чорнобильської катастрофи і формувалася державна політика у цій галузі.
Основні напрямки цієї державної політики визначені у ст. 16 Конституції України і Законі України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Детально розтлумачений зміст державної політики у рішеннях Конституційного Суду України, зокрема, №6-р від 17.07.2018р. та №1-р від 07.04.2021 року. Цитую: «…Державна політика в галузі соціального захисту постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи базується, зокрема, на забезпеченні пріоритету життя та здоров’я цих осіб, їх соціального захисту, повного відшкодування заподіяної їм шкоди. Скасування, чи обмеження пільг, компенсацій і гарантій без рівноцінної їх заміни свідчитиме про відступ Держави від її конституційного обов’язку (!)…». … «Пільги, компенсації та гарантії є такими, що захищені Конституцією України» … При внесенні змін до законодавства вони «повинні бути збережені із забезпеченням можливості їх реалізації, або запроваджені рівноцінні, чи більш сприятливі умови соціального захисту». Кінець цитати.
Порушення цих вимог, тобто спроба діяти в антиконституційний спосіб як раз і провокує кризові ситуації.
Приклад – прийняття у грудні 2014 року сумнозвісного закону №76, яким по суті було зруйновано соціальний захист чорнобильців другої, третьої і четвертої категорій. Залишили дещо лише для інвалідів, тобто для першої категорії. Цілком логічно, що Конституційний Суд України визнав відповідні норми згаданого закону неконституційними. Представник «Союзу Чорнобиль України» брав участь у цьому засіданні. Проте, за п’ять років, що минули з того часу, владою не зроблено нічого для виконання рішення Конституційного суду. Більш того, Законом про Держбюджет на 2023 рік скасовано право інвалідів-чорнобильців на санаторно-курортне лікування, що прямо суперечить зацитованим висновкам Конституційного Суду України.
Свідомо руйнується й система безоплатної спеціалізованої медичної допомоги, що гарантована Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Спеціалізовані медичні заклади, що визначені постановою Кабміну №1218 від 04 жовтня 1996 року, передаються до комунальної власності, відбувається їхнє перепрофілювання. Гарантії безоплатної медичної допомоги чорнобильцям замінені т.з. «пакетом безоплатних медичних послуг». Починаючи з 2014 року, скасована й не відновлюється відповідна бюджетна стаття витрат «Комплексне медико-санітарне забезпечення та лікування Чорнобильців.
Загалом за останні 10 років частка витрат Державного бюджету на соціальний захист Чорнобильців зменшилась у 8 разів і становить у поточному році менше однієї тисячної від загальної суми витрат.
Так далі діяти не можна! Ми закликаємо владу працювати у конституційному полі України! Цього вимагає й стаття 19 Конституції України.
При цьому ми розуміємо труднощі воєнного стану. Союз Чорнобиль продовжує працювати, ми нікуди не розбіглися, намагаємось підтримувати людей, я особисто з перших днів війни служу у теробороні. І ми не вимагаємо повернути все і відразу. Ми закликаємо владу до співпраці, щоб разом визначити етапи відновлення захисту ліквідаторів, потерпілих і дітей Чорнобиля. У нас є досвід такої співпраці, свого часу ми уклали з Кабінетом Міністрів Меморандум про співпрацю, який до цього часу не скасований жодною з сторін. На зустрічі з Президентом України Володимиром Зеленським у грудні 2021 року ми знайшли повне порозуміння, і Президент дав відповідні доручення присутнім міністрам.
Протягом останніх півроку ми пропонуємо Міністру Соцполітики провести робочу зустріч. Але нам надають звичайні відписки!
Разом з нашими побратимами – організаціями Ветеранів Чорнобиля, Чорнобиль 86, іншими – ми, повторюю, готові до співпраці з владою. Але й влада має бути готова і розуміти, що працювати треба у конституційному полі України.
Так, і лише так мають розв’язуватись кризові ситуації у демократичній, правовій, соціальній Державі!